Standardowe formy pożyczki dotyczą tych, które zaciąga się po prostu w banku lub firmie pozabankowej i podpisuje umowę na konkretnych warunkach. Czym jest jednak weksel i oświadczenie przy pożyczce? Kiedy są wymagane i jak działają?
Czym jest weksel?
Weksel nie jest już czymś, co spotyka się często, choć kiedyś stanowił jeden z najbardziej podstawowych form pożyczkowych i kredytowych. Obecnie jest już w tak częstym użyciu, choć określenie to można jeszcze spotkać w zapisach umów, jako jeden ze sposób zabezpieczeń. Według definicji jest to rodzaj papieru wartościowego, którego najważniejsze zastosowanie jest zabezpieczenie wierzytelności, ale też wykorzystuje się go jako środek obrotu finansowego czy substytut środków pieniężnych, gdy brakuje gotówki. To pisemne poświadczenie zobowiązujące do zapłaty określonej należności. Ma różne funkcje, między innymi kredytową, płatnicza, gwarancyjną, obiegową czy refinansową.
Jak działa pożyczka pod weksel?
Bardzo często weksel wystawiany jest przy okazji ofert pożyczkowych i ma stanowić zabezpieczenie dla takiej transakcji. Dochodzi wówczas do umowy, kiedy trasant, czyli wystawca weksla, zobowiązuje się do uregulowania należności na rzecz remitenta, czyli wierzyciela. Najczęściej wykorzystuje się tę opcję przy okazji pożyczek prywatnych, choć weksel mogą wystawiać także przedsiębiorstwa. Jest to po prostu alternatywa dla standardowej umowy cywilno-prawnej.
Czym jest oświadczenie pożyczkowe?
Mówiąc o oświadczeniu pożyczkowym, najczęściej ma się na myśli własnoręcznie sporządzone pismo przez pożyczkobiorcę, w którym opisuje on swój stan majątkowy. Nie jest to weryfikowane przez systemy i sprawdzane w bazach, czy też nie wymaga się pisma od pracodawcy. Pożyczkodawca pisze, jaki ma dochód i na tej podstawie może otrzymać określoną sumę pieniędzy i to w błyskawicznym tempie, bo nawet w ciągu kilkunastu minut. Co istotne deklarowana suma dochodów musi zgadzać się ze stanem faktycznym, bo choć firma pożyczkowa nie musi, to jednak może to sprawdzić.
Jak działa pożyczka pod oświadczenie?
Pożyczki na oświadczenie działają w bardzo prosty sposób i najczęściej dostępne są w firmach pozabankowych. Tę formę wykorzystuje się między innymi przy chwilówkach, kiedy pieniądze dostaje się bardzo szybko i bez weryfikacji. Wystarczy wypisać wniosek i zadeklarować, jakie posiada się zarobki, by na tej podstawie otrzymać pożyczkę. Żadna inna weryfikacja tutaj nie następuje, choć oczywiście trzeba być osobą pełnoletnią i mieć dowód osobisty. Sprawdza się więc jedynie tożsamość i nic więcej, chyba że dana firma uzna inaczej. Oczywiście dane oświadczenie może być też później zweryfikowane, np. gdy klient okaże się nierzetelny. Nie wymaga się jednak dostarczania niezbędnych dokumentów, jak choćby zaświadczenie o dochodach od pracodawcy.
Dla kogo jest ta forma pożyczek? Przede wszystkim dla osób, które mają kiepską sytuację finansową i słabą zdolność kredytową, a więc nie mogą liczyć na kredyt w banku. Poza tym trzeba być ostrożnym, ponieważ zafałszowanie oświadczenie może skutkować poważnymi konsekwencjami, bo prawda prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw. Przy tej okazji, źródło dochodów nie musi dotyczyć tylko pracy zarobkowej.
Nic nie bawiło mnie bardziej niż pożyczka pod oświadczenie, przecież papier wszystko przyjmie…
Może jakbym miał 80 lat, to bym brał pożyczkę na weksel, ale sama nazwa wydaje mi się tak archaiczna, że bałbym się, że moja pożyczka się rozpadnie:D