post

Zastanawiasz się, czym jest pożyczka hipoteczna? Czy ma coś wspólnego z kredytem hipotecznym? Jak można ją zaciągnąć i czy warto? Podpowiadamy!

Pożyczka hipoteczna – co to?

Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie o to, czym jest pożyczka hipoteczna? Wiele osób myli ten produkt finansowy z kredytem hipotecznym. Jest to jednak pożyczka, której zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości, ale takiej, do której pożyczkodawca na prawo własności. Bliżej pożyczce hipotecznej do kredytu konsumenckiego, bowiem środki w ten sposób pozyskane, można przeznaczyć na dowolny cel. Z uwagi na to, że zabezpieczeniem jest nieruchomość, dokonuje się wpisu do księgi wieczystej domu/mieszkania. Pożyczka hipoteczna udzielana jest na stosunkowo długi czas, bo nawet 15-20 lat. Banki nie nakładają wysokiego oprocentowania, gdyż mają dobre zabezpieczenie w postaci hipoteki.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Zdarza się, że niektórzy na równi stawiają pożyczkę hipoteczną i kredyt hipoteczny. Tymczasem okazuje się, że to zupełnie inne produkty finansowe. Łączy je tylko zabezpieczenie – hipoteka na nieruchomości. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego zaciąga się pieniądze na zakup nieruchomości i to ona stanowi jego zabezpieczenie. Jest to kredyt celowy – środki są przeznaczone na zakup domu lub mieszkania. W przypadku pożyczki hipotecznej hipotekę nakłada się na posiadaną już nieruchomość. Wszystko po to, by otrzymać pieniądze (najczęściej 70% wartości lokalu mieszkalnego) na dowolny cel. Oczywiście nieruchomość nie może być obciążona.

Jak zaciągnąć pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają na własność jakąś nieruchomość. Dzięki ustanowieniu hipoteki, mogą zyskać środki na dowolny cel. Co więcej, korzystając z niskiego oprocentowania. Niestety jest to zobowiązanie, w przypadku którego nie można liczyć na szybką decyzję ze strony banku.

Tak, jak w innych przypadkach, tak i tutaj konieczne jest złożenie wniosku. Podczas jego analizy, tak jak przy kredycie gotówkowym czy hipotecznym – bank sprawdzi zdolność kredytową wnioskodawcy, a więc wysokość osiąganych dochodów, wydatki i zobowiązania. Dla banku istotna będzie oczywiście również historia kredytowa. Warto wiedzieć, że wnioskując o pożyczkę pod zastaw nieruchomości, należy również przedstawić wszelkie dokumenty dotyczące lokalu mieszkalnego. Będzie to więc akt własności, wyciąg z księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia z tytułu posiadanego lokalu, aktualna wycena wartości nieruchomości.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że konieczne jest również ubezpieczenie mieszkania, a często również i polisa na życie. To sprawia, że zarówno koszty rosną, jak i ilość wysiłku, jaki należy włożyć w załatwienie pożyczki hipotecznej.

Czy warto wziąć pożyczkę hipoteczną?

A czy warto w ogóle pożyczyć w banku pieniądze pod zastaw nieruchomości? To zależy… Jeśli potrzebne jest 10, 20 tysięcy złotych, wówczas nie ma co stawiać na pożyczkę hipoteczną. Koszty jej załatwienia są wysokie, formalności męczące. Pożyczka hipoteczna sprawdzi się wówczas, gdy potrzebna jest większa gotówka. Taka która stanowi np. 80% wartości nieruchomości. Warto jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji. W momencie, gdy pojawią się problemy ze spłatą, wówczas ryzykuje się wiele…

One thought on “Pożyczka hipoteczna – co to jest, jak zaciągnąć?

  1. Muszę przyznać, że sam sądziłem, iż pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to to samo. Inna sprawa, że wydawało mi się, że banki nie udzielają pożyczek, a wyłącznie kredyty. Jednak całe życie się człowiek uczy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *