Czy pożyczkę można otrzymać za darmo? A jeżeli tak, to jakie warunki trzeba spełniać, aby móc się starać o właśnie taką pożyczkę bez opłat?
- Na czym polega darmowa pożyczka?
- Czy pożyczka może być darmowa?
- Dla kogo są pierwsze darmowe pożyczki?
Na czym polega darmowa pożyczka?
Jak to wygląda z pożyczką, każdy wie. Pożyczasz pewną kwotę na określony czas, a po upływie tego terminu zobowiązanie musi być uregulowane, to jest musisz nie tylko zwrócić całą pożyczoną sumę, ale również zapłacić odsetki. To głównie na odsetkach zarabiają pożyczkodawcy, choć oczywiście nie zawsze są to jedyne koszty – dochodzą do tego różne opłaty dodatkowe, takie jak prowizje czy kupno ubezpieczenia.
Darmowa pożyczka to taka, w przypadku której nie ponosisz żadnych kosztów, a więc jej Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 0%. Będziesz jedynie musiał oddać pożyczoną kwotę i ani złotówki więcej. Nie poniesiesz więc wydatków na pożyczkę. Ale czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa?
Czy pożyczka może być darmowa?
Idea darmowej pożyczki niewątpliwie brzmi bardzo pięknie i kusząco, ale czy coś takiego jest w ogóle możliwe? Oprocentowanie, prowizje, opłaty – przecież właśnie to stanowi dla banków i pozabankowych firm pożyczkowych źródło zarobku. Jeśli pożyczkodawca dostanie z powrotem dokładnie taką sumę, jaką pożyczył klientowi, to jaki sens ma dla niego taka transakcja? Pożyczki to biznes, a nie działalność charytatywna. Czemu więc jakikolwiek pożyczkodawca miałby wyrzekać się zysku?
A jednak darmowe pożyczki są spotykane w ofercie pożyczkodawców. Co się za tym kryje? Już wyjaśniamy. Otóż nie wszystkie pożyczki w przypadku takiej promocji są za darmo. Nie płaci się jedynie za pierwszą pożyczkę zaciągniętą u danego pożyczkodawcy. Jest to posunięcie, które pozwala bankowi lub firmie pożyczkowej ściągnąć nowych klientów. Skoro nowy klient może wziąć pożyczkę za darmo, nietrudno się dziwić, że znajduje się wielu, którzy dają się skusić takiej ofercie. W ten właśnie sposób pożyczkodawca poszerza swoją bazę klientów.
Jeśli ktoś już raz pożyczy pieniądze w danym banku bądź firmie, istnieje duża szansa, że następnym razem, kiedy będzie potrzebował pieniędzy, zwróci się znowu do tego samego pożyczkodawcy. Oczywiście tym razem pożyczka będzie już płatna. Tak więc oferując pierwszą pożyczkę za darmo, pożyczkodawca nie wyrzeka się zysku na dłuższą metę, tylko odkłada go w czasie – po prostu kładzie podwaliny pod swoje przyszłe zyski.
Można by spytać, dlaczego klienci mieliby brać pożyczkę akurat u tego samego pożyczkodawcy, skoro wiedzą, że tym razem pociągnie już ona za sobą koszty? Czy nie byłoby dla nich bardziej opłacalnym rozwiązaniem wzięcie pożyczki u innego pożyczkodawcy oferującego taką promocję, aby znowu była ona za darmo? I owszem, niektórzy tak właśnie robią, ale inni wolą pozostać przy sprawdzonym banku lub firmie, ponieważ za drugim razem nie muszą już załatwiać żmudnych formalności (co ich czeka, jeśli udadzą się do innej instytucji).
Dla kogo są pierwsze darmowe pożyczki?
Po pierwsze liczy się wiek. Z darmowych pożyczek mogą korzystać osoby powyżej 18 roku życia. Oprócz tego pożyczkobiorca musi mieć polskie obywatelstwo i stale zamieszkiwać na terenie Polski. Niezbędne jest też posiadanie konta bankowego, telefonu komórkowego i adresu e-mail.
Ja tam nie ufam darmowym pozyczkom, za tzw „freebies” zawsze kryje się jakiś haczyk, ot co.