post

Czy kredyt zawsze jest korzystniejszy od pożyczki? A czy w rzeczywistości pożyczka jest bardziej dostępna i łatwiejsza w uzyskaniu? Rozwiewamy popularne mity oraz wyjaśniamy różnice między kredytem a pożyczką.

Kredyt a pożyczka – różnice

Wśród wielu klientów panuje przekonanie, że kredyt jest na „duże”, a pożyczka na „małe” wydatki. Pożyczkę można zaciągnąć na dowód, a żeby uzyskać kredyt, trzeba dostarczyć wiele dokumentów. Czy tak jest naprawdę? A może mowa jest o tym samym produkcie bankowym?

Zasady udzielania kredytu regulowane są przez ustawę Prawo bankowe, natomiast pożyczek – Kodeks cywilny. W przypadku kredytu zawsze trzeba podpisać umowę w formie pisemnej, musi ona zawierać wszystkie wyszczególnione w regulacjach punkty. Umowa o pożyczkę do 1000 zł może być zawierana ustnie.

Lecz tak naprawdę zasadniczą różnicę stanowi to, gdzie można uzyskać dodatkowe środki. W myśl ustawy, kredytów mogą udzielać wyłącznie banki, podlegają one również rygorystycznym przepisom. Natomiast pożyczki są mniej sformalizowanym sposobem udzielania pieniędzy, a pożyczkodawcą może być zarówno bank, jak i inna instytucja finansowa lub nawet osoba fizyczna nieposiadająca działalności gospodarczej.

Warto jeszcze wiedzieć, że pieniądze uzyskane z pożyczki gotówkowej zawsze można przeznaczyć na dowolny cel. Natomiast kredyty hipoteczne, samochodowe, konsolidacyjne wolno spożytkować tylko w ściśle określony w umowie sposób. Taką swobodę, jak w przypadku pożyczek, gwarantują tylko kredyty gotówkowe i to na nich się skupimy w dalszych rozważaniach.

Co się bardziej opłaca: kredyt czy pożyczka?

A co się bardziej opłaca? To zależy. Zauważ, że w ofercie wielu banków nie znajdziesz kredytów gotówkowych, są wyłącznie pożyczki. Czy to oznacza, że łatwiej będzie je dostać? Niekoniecznie – wszystko zależy od tego, na jaką sumę będą zaciągane.

Tak naprawdę największym czynnikiem wpływającym na to, która oferta będzie bardziej korzystna, jest to, przez kogo jest oferowana. Banki dokładniej weryfikują swoich klientów, sprawdzają ich historię i zdolność kredytową. Można uzyskać pożyczkę ratalną na kilkadziesiąt tysięcy złotych, lecz aby wynegocjować korzystne warunki, trzeba najpierw spełnić wiele formalności. Natomiast parabanki specjalizujące się w udzielaniu pożyczek są bardziej elastyczne. Oferują pożyczki bez BIK, dla zadłużonych, bezrobotnych. Większe ryzyko rekompensują sobie wyższym oprocentowaniem, będzie to więc produkt droższy.

Jak szukać korzystnych ofert kredytów/pożyczki?

To, czy zdecydujesz się na kredyt, czy pożyczkę, może tak naprawdę nie mieć żadnego znaczenia. Najważniejsze są parametry produktu finansowego. I nie chodzi tylko o oprocentowanie, ale także o prowizję, opłaty dodatkowe. Dlatego szukając korzystnych ofert najlepiej jest zwracać uwagę na RRSO, które pokazuje, jaki będzie rzeczywisty koszt zobowiązania.

W internecie znajdziesz wiele porównywarek kredytowych, warto z nich korzystać. Dlaczego? Ponieważ zbierają informacje z różnych banków i parabanków, przedstawiają je w ujednolicony sposób. Dzięki temu łatwiej jest się zorientować, kto tak naprawdę proponuje korzystniejsze warunki.

One thought on “Kredyt czy pożyczka? Co się bardziej opłaca?

  1. Pożyczka jest szybciej, ale też trzeba ją dużo szybciej spłacić, więc mimo wszystko kredyt gotówkowy jest chyba lepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *