post

Pożyczki to dość popularny produkt finansowy. Cieszy się on powodzeniem głównie ze względu na łatwość uzyskania. Ma to również swoje minusy, z których głównymi są łatwość występowania błędów formalnych czy podatność na fałszerstwo. Przy występowaniu podobnych komplikacji i odpowiednim ich udowodnieniu, nawet podpisana umowa może nie być wiążąca. Warto więc dowiedzieć się kiedy umowa pożyczki jest nieważna.

Kiedy umowa pożyczki zawiera zapisy niezgodne z prawem?

Umowa pożyczki jest określona przepisami Kodeksu cywilnego. W związku z tym, zawarcie, a przede wszystkim wykonanie podobnej umowy w dalszym ciągu musi odbywać się w zgodzie z aktem, który stoi wyżej w hierarchii prawnej. Można z tego wywnioskować również, kiedy umowa jest nieważna, a sytuacja taka będzie miała miejsce w momencie zawarcia w umowie pożyczkowej zapisów sprzeciwiających się Kodeksowi cywilnemu.

Przykładem na to może być nadanie wierzycielowi większych i nierównych praw, co da mu możliwości do niestandardowej egzekucji umowy. Dobrze obrazować może to zawarcie w tekście zapisów o możliwości oceny przez wierzyciela sposobu wykonywania założeń umowy. Ważne, aby pamiętać, że zauważenie podobnej niezgodności może mieć znaczenie nawet w momencie, kiedy umowa jest wiążąca lub po prostu podpisana.

Kiedy umowa pożyczki została sfałszowana?

Udowodnienie, że jesteśmy ofiarą pewnego rodzaju manipulacji, również jest metodą na to, jak podważyć umowę pożyczki. Kiedy okaże się, że nasze dane zostały wykradzione, możemy dochodzić się umorzenia wszelkich należności, których się od nas wymaga. To jak podważyć umowę pożyczki, która została sfałszowana najlepiej rozpocząć od zebrania wszelkich informacji, które udowodnią, np. wykradzenie naszej tożsamości.

Umowa pożyczki jest nieważna również w momencie, kiedy została sporządzona i podpisana pod wszelkiego rodzaju większą presją. Jeśli będziemy w stanie udowodnić, że zostaliśmy przymuszeni do podpisania umowy pożyczki, istnieje szansa, że zostaniemy zwolnieni z obowiązku uregulowania długów. To jak podważyć umowę pożyczki, która została sfałszowana, jest szczególnie przydatne dziś, kiedy to jak otrzymać pożyczki online jest relatywnie proste i szybkie.

Kiedy umowa pożyczki posiada błędy formalne?

Jedną z najprostszych sytuacji, kiedy umowa pożyczki jest nieważna, są zawarte w niej błędy formalne. Z uwagi na powszechność i masowość udzielanych pożyczek, mogłoby się nawet wydawać, że może być to jeden z najprostszych sposobów na to, jak podważyć umowę pożyczki. Błędy formalne, takie jak na przykład brak podpisu jednej ze stron są prostym sposobem dochodzenia siew sądzie w przypadku kiedy umowa pożyczki jest nieważna.

Innymi łatwymi do udowodnienia błędami formalnymi w umowie pożyczki są na przykład brak informacji o wysokości oprocentowania lub informacji o warunkach odstąpienia od umowy. Są to zapisy niezbędne dla pełnego zrozumienia umowy oraz podjęcia świadomej decyzji. Właśnie dlatego zauważenie tego rodzaju niewłaściwości może równać się z tym, że umowa pożyczki jest nieważna.

Jak więc widać, samo podpisanie umowy nie zawsze oznacza, że jest ona ważna i musi być egzekwowana. Rozpoznanie i udowodnienie sfałszowania umowy lub zawarcie w niej treści, która jest niezgodna z prawem, mogą być powodami do unieważnienia tejże umowy. To samo tyczy się rozpoznania błędów formalnych w dokumencie, które podobnie powodują, iż umowa pożyczki jest nieważna.

5 thoughts on “Kiedy umowa pożyczki jest nieważna?

  1. Ech ludzie podpisują co się da, biorą kredytów i pożyczek ile bozia dała a później płacz i rozpaczliwe próby szukania rozwiązania finansowych problemów.Naprawde mam nadzieje ze kolejne pokolenia będą finansowo mądrzejsze

  2. Łał, nie wiedziałam, że tak mało trzeba, żeby umowa była nieważna! Oszczędziłoby mi to kłopotów kilka lat temu.

    • Miałam w rodzinie przypadek, że umowa pożyczki została sfałszowana i niestety nie tak łatwo było to wyprostować 🙁 policja, sąd duzo załatwiania, a ile nerwów przy tym…

      • Miałem podobną sytuację i mimo udowodnienia oszustwa nie tak łatwo było uzyskać potwierdzenie, że umowa pożyczki jest nieważna. Trzeba uważać, bo ciężko później wszystko odkręcać :<

  3. Pytanie tylko czy nieważna umowa pożyczki kończy się jej unieważnieniem i czy oszukana osoba na pewno nie będzie musiała spłacać tego zobowiązania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *