Na rynku dostępnych jest wiele pożyczek oferowanych zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe. Warto więc je przeanalizować, żeby wybrać najlepszą pożyczkę. RRSO, oprocentowanie, prowizja, rodzaj spłaty… Co warto porównać wybierając pożyczkę?
- Pożyczka bankowa czy pozabankowa?
- Jak porównywać pożyczki?
- Opłaty dodatkowe w pożyczkach
- Jak wybrać odpowiednią pożyczkę?
Pożyczka bankowa czy pozabankowa?
Pożyczki udzielane przez banki są skrupulatniej weryfikowane niż produkty pozabankowe. Bywa, że wystarczający jest sam dowód osobisty, żeby je otrzymać, bez zaświadczenia o zarobkach. Tak jest najczęściej w przypadku chwilówek czy pozabankowych pożyczek na raty. Banki natomiast sprawdzają też bazy BIK i chociaż pożyczki łatwiej jest otrzymać, osoby z negatywną historią kredytową mogą dostać odmowę. Wówczas jedynym rozwiązaniem będą pożyczki pozabankowe.
Jak porównywać pożyczki?
Pożyczki najczęściej porównuje się biorąc pod uwagę ogólnodostępne parametry. Można sprawdzić je w Internecie i zobaczyć, gdzie jest najbardziej opłacalna pożyczka. Warto w tym celu korzystać z porównywarek pożyczek, dzięki którym można szybko i wygodnie sprawdzić, ile wynosi RRSO, jaki jest maksymalny okres spłaty, jaka jest maksymalna kwota, o jaką można wnioskować i ile będzie wynosiła prognozowana rata. Wystarczy do porównywarki wpisać ile chcemy „pożyczyć” i na jaki okres, a po chwili dostaniemy oferty różnych banków i firm pożyczkowych, które mogą nam takiego „wsparcia” udzielić.
Opłaty dodatkowe w pożyczkach
W przypadku porównań pożyczek najważniejsze są koszty. Są to produkty przeważnie droższe niż kredyty, szczególnie gdy mowa o pożyczkach pozabankowych. Warto więc dowiedzieć się, ile wynosi opłata administracyjna, opłata za ubezpieczenie, jeśli jest wymagane, jakie są koszty weryfikacji, przedłużenia pożyczki, monitów, odsetek karnych, ale i windykacji.
Jak wybrać odpowiednią pożyczkę?
Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z naszej obecnej sytuacji finansowej. Od tego zależy, na jaki rodzaj pożyczki możemy się zdecydować. Jeśli ktoś zarabia, nie ma długów, ma pozytywną historię kredytową, wówczas może starać się o kredyt lub pożyczkę w banku. Jeśli natomiast ktoś miał problemy ze spłatą zobowiązań, ma długi, nieregularne źródła dochodów itp., będzie mógł skorzystać jedynie z pożyczek w firmach pożyczkowych lub parabankach. Weryfikacja w ich przypadku nie jest tak skrupulatna jak w bankach, baza BIK nie musi być sprawdzana.
Warto też wziąć pod uwagę, jak wygląda spłata pożyczki. Jeśli ktoś chce jednorazowo skorzystać z pożyczki i wie, że po miesiącu będzie mógł jednorazowo ją spłacić, wówczas warto pomyśleć o chwilówce. Dla pierwszych klientów może być ona darmowa. Jeśli jednak wiemy, że w krótkim czasie nie będziemy w stanie spłacić większej kwoty, wtedy rozsądnym rozwiązaniem pozostaje pożyczka na raty, którą trzeba będzie spłacać tak samo jak kredyt, czyli co miesiąc.
Osoby, które nie chcą korzystać z usług banków i firm pożyczkowych, mogą skorzystać z pożyczek społecznościowych. Są one zawierane między 2 osobami. Służą do tego specjalne platformy internetowe, które pośredniczą w transakcji i pobierają od tego opłaty. Inne instytucje, jak banki czy firmy pożyczkowe, nie są tu pośrednikami.