post

Na rynku dostępnych jest wiele pożyczek oferowanych zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe. Warto więc je przeanalizować, żeby wybrać najlepszą pożyczkę. RRSO, oprocentowanie, prowizja, rodzaj spłaty… Co warto porównać wybierając pożyczkę?

Pożyczka bankowa czy pozabankowa?

Pożyczki udzielane przez banki są skrupulatniej weryfikowane niż produkty pozabankowe. Bywa, że wystarczający jest sam dowód osobisty, żeby je otrzymać, bez zaświadczenia o zarobkach. Tak jest najczęściej w przypadku chwilówek czy pozabankowych pożyczek na raty. Banki natomiast sprawdzają też bazy BIK i chociaż pożyczki łatwiej jest otrzymać, osoby z negatywną historią kredytową mogą dostać odmowę. Wówczas jedynym rozwiązaniem będą pożyczki pozabankowe.

Jak porównywać pożyczki?

Pożyczki najczęściej porównuje się biorąc pod uwagę ogólnodostępne parametry. Można sprawdzić je w Internecie i zobaczyć, gdzie jest najbardziej opłacalna pożyczka. Warto w tym celu korzystać z porównywarek pożyczek, dzięki którym można szybko i wygodnie sprawdzić, ile wynosi RRSO, jaki jest maksymalny okres spłaty, jaka jest maksymalna kwota, o jaką można wnioskować i ile będzie wynosiła prognozowana rata. Wystarczy do porównywarki wpisać ile chcemy „pożyczyć” i na jaki okres, a po chwili dostaniemy oferty różnych banków i firm pożyczkowych, które mogą nam takiego „wsparcia” udzielić.

Opłaty dodatkowe w pożyczkach

W przypadku porównań pożyczek najważniejsze są koszty. Są to produkty przeważnie droższe niż kredyty, szczególnie gdy mowa o pożyczkach pozabankowych. Warto więc dowiedzieć się, ile wynosi opłata administracyjna, opłata za ubezpieczenie, jeśli jest wymagane, jakie są koszty weryfikacji, przedłużenia pożyczki, monitów, odsetek karnych, ale i windykacji.

Jak wybrać odpowiednią pożyczkę?

Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z naszej obecnej sytuacji finansowej. Od tego zależy, na jaki rodzaj pożyczki możemy się zdecydować. Jeśli ktoś zarabia, nie ma długów, ma pozytywną historię kredytową, wówczas może starać się o kredyt lub pożyczkę w banku. Jeśli natomiast ktoś miał problemy ze spłatą zobowiązań, ma długi, nieregularne źródła dochodów itp., będzie mógł skorzystać jedynie z pożyczek w firmach pożyczkowych lub parabankach. Weryfikacja w ich przypadku nie jest tak skrupulatna jak w bankach, baza BIK nie musi być sprawdzana.

Warto też wziąć pod uwagę, jak wygląda spłata pożyczki. Jeśli ktoś chce jednorazowo skorzystać z pożyczki i wie, że po miesiącu będzie mógł jednorazowo ją spłacić, wówczas warto pomyśleć o chwilówce. Dla pierwszych klientów może być ona darmowa. Jeśli jednak wiemy, że w krótkim czasie nie będziemy w stanie spłacić większej kwoty, wtedy rozsądnym rozwiązaniem pozostaje pożyczka na raty, którą trzeba będzie spłacać tak samo jak kredyt, czyli co miesiąc.

Osoby, które nie chcą korzystać z usług banków i firm pożyczkowych, mogą skorzystać z pożyczek społecznościowych. Są one zawierane między 2 osobami. Służą do tego specjalne platformy internetowe, które pośredniczą w transakcji i pobierają od tego opłaty. Inne instytucje, jak banki czy firmy pożyczkowe, nie są tu pośrednikami.

One thought on “Jak porównywać pożyczki? Na co zwracać uwagę zaciągając pożyczkę?

  1. Pożyczki mają jednak to do siebie, że trzeba je spłacić bardzo szybko, inaczej odsetki ptorafią zabić…. Warto zatem sprawdzić, gdzie się ma najwięcej czasu na spłatę chwilówki i taki parabank wybrać, będzie to chociaż trochę bezpieczniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *